Novinky

24. květen 2014

Na kole k Rožmberku


Poznejte největší český rybník ze sedla vašeho kola, poradíme vám nenáročnou a zajímavou trasu.

K největšímu českému rybníku, Rožmberku, se můžeme vydat hned několika způsoby. První možností je využít k dopravě vlak,  k místu můžeme také dojet autem, dojít k rybníku pěšky nebo jet na kole, a právě o této možnosti zde bude řeč. Nastíníme vám okružní cestu okolo Rožmberka, která bude začínat v Třeboni, odkud bude směřovat na les Hradeček.

výlet k rybníku Rožmberku výlet k rožmberku

  • Za výchozí bod si určíme třeboňské náměstí, projedeme Jindřichohradeckou bránou a odbočíme doprava. Pojedeme podél zlaté stoky a u třetího mostu, který potkáme, se dáme vlevo. Projedeme dlouhou březovou alejí, na jejímž konci zatočíme, opět pro změnu vlevo.
  • Vjedeme do lesa Hradečka a přejedeme přes Starou řeku, abychom za chvíli vyjeli na vysokou zpevněnou hráz řeky Nové. Po cestě na hrázi můžeme obdivovat staleté stromy, které jí po obou stranách lemují. Velice zajímavé je také se na chvíli zastavit a poslouchat bublání mokřadů po levé straně. Když konečně dojedeme na konec stezky, můžeme se občerstvit v restauraci U Emy Destynové.
  • Pak už budeme pokračovat po asfaltové, ale ne příliš frekventované cestě, do Staré Hlíny. Tam protneme hlavní silnici, která spojuje Třeboň s Jindřichovím Hradcem. A pokračujeme po asfaltové cestě pryč z vesnice. Po pár kilometrech se konečně octneme na dosah cíle cesty, Rožmberka.
  • Že jsme u Rožmberka poznáme, když vjedeme do místa, které vypadá jako koryto vyschlé řeky. Trasa totiž vede přes přepad rybníka, místo kudy za povodní protéká voda, kterou nepojme výpust. Za opravdu velkých povodní přes přepad teče tok o téměř dvoumetrové hladině. Za přepadem konečně vjedeme na hráz Rožmberka. Na protější straně se můžeme kochat výhledem na třeboňské věže.
  • Do Třeboně se vrátíme přes Přeseku a Břilice, je možné využít i kratší cestu a jet po silnici mezi Třeboní a Lomnicí, ale zde toho neuvidíme mnoho zajímavého a navíc jde o poměrně frekventovaný tah.

Přečtěte si další zajímavé tipy na výlety.